Läänemaa joogikonkursi võitis kirsivein

Läänemaa joogikonkurss toimus MTÜ Kodukant Läänemaa ja vinoteek MULLiga ja MULLita koostöös juba teist aastat. 19.11. kuulutati vinoteegis välja selle aasta joogikonkursi võitjaid.

Kirss on väga hea veini tooraine

Kokku esitati konkursile 10 jooki. Vinoteegi peremehe Aare Karolini sõnul domineerisid see aasta veinid ja kange alkohol, ühtegi mittealkohoolset jooki konkursile ei tulnud. „See on iseenesest kurb, sest alkoholivabade jookidega on palju lihtsam – ei ole mingeid aktsiise ja saab kohe tootma hakata“, täpsustas Karolin.

Esimene koht läks ka see aasta Urmas Rahuvarmi kirsiveinile. „Ilus, suud täitev, mahlakas, vürtsikas. Heas tasakaalus – see, mida tunned veini nuusutades on sama, mida sa tunned maitstes. Võiks olla magustoidu ootamise vahepala,“ kirjeldas Karolin võiduveini. „Aastate jooksul toimunud koduveinide konkursitel on just kirsiveinid enim auhinnalisi kohti võitnud,“ täpsustas Karolin.

Teine koht  läks Lemmo Lattika musta sõstra poolkuivale veinile. Aare Karolin: „Must sõstar on koos väätidega pressitud – maitses on tunda rohelist“. Tegemist on 2020. aasta veiniga, milles 13% alkoholi.

Kolmas auhinnaline koht läks eelmisel aastal debüteerinud Kairi Zolotova limoncellole ehk itaalipärasele sidruniliköörile. “Heas tasakaalus, väga ilus asi“, kirjeldas Karolin.

Esikolmikule järgnesid Lemmo Lattika punasõstra-vaarika vein ja Lauri Lilleoksa kalvadoss. Karolin tõdes, et kalvadoss oli konkursil tema isiklik lemmik.

Hindamine 25-palli skaalas

Žüriisse kuulusid MULLiga ja MULLita vinoteegi peremees Aare Karolin, joogiekspert Ülle Valdre, restoran Kärme Küülik peremees Jaanus Kalm ja sponsori Ehituse ABC esindaja Raimond Ojalill.

Jooke hinnati viies kriteeriumis: välimus, aroom, maitse, autentsus ja kokkuvõtlik hinne. „Autentsuse puhul hinnatakse seda, kas näiteks kirsivein maitseb nagu kirsivein. Tarbija seisukohalt väga oluline kriteerium”, kommenteeris Karolin.

Fra Mare Thalasso Spa pani esikohale välja päevase spa külastuse kahele. Ehituse ABC kinkis esikolmikule rohkelt joogivillimiseks vajalikku kraami. MULLiga ja MULLita vinoteek poolt läks kolmandale kohale pudel head vahuveini. Kodukant Läänemaa kinkis esikolmikule Läänemaa maitseid ehk külastuse restorani Von Gernet.

Joogikonkursi eesmärk on tootearendus

MTÜ Kodukant Läänemaa tegeleb LEADER rahastuse toel kohaliku toidu arendamisega juba aastast 2016. Joogikonkurss on ellu kutsutud eesmärgiga tuua turule uusi alkohoolseid ja mittealkohoolseid jooke. „Meil on Läänemaal palju tegusaid inimesi, kes enda kodus enda tarbeks väga kvaliteetseid jooke valmistavad. Paljud neist vääriks ka laiemat turustamist“, selgitas Kodukant Läänemaa tegevjuht Liis Moor. “Professionaalse žürii kaudu on võimalus saada tagasisidet, kuidas oma toodet veel paremaks timmida”, ütles Moor.